Kazimierz Andrzej Gutowski, urodzony 4 listopada 1955 roku w Lidzbarku, to znana postać w polskiej polityce oraz w gospodarce rolniczej. Jako rolnik i przedsiębiorca, zyskał uznanie dzięki swoim osiągnięciom w tych dziedzinach.
W latach 1993–1998 pełnił funkcję prezesa Agencji Rynku Rolnego, gdzie miał znaczący wpływ na kształtowanie polityki rolnej w Polsce. Po zakończeniu tej kadencji, w 1999 roku, został członkiem zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, co otworzyło przed nim kolejne możliwości rozwoju kariery.
Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, między 2001 a 2003 rokiem piastował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie kontynuował swoją działalność na rzecz rolnictwa.
Życiorys
Kazimierz Gutowski, z wykształcenia ekonomista, prowadził działalność gospodarczą w branży rolnej i spirytusowej. On oraz jego żona byli właścicielami jednej z gorzelni spirytusowych, a także dzierżawili drugą. Dodatkowo, Gutowski zajmował się uprawą rzepaku, co potwierdza jego bliski związek z sektorem rolnym.
Politcznie związał się z Polskim Stronnictwem Ludowym, co otworzyło mu drogę do kariery w administracji publicznej. Od 16 listopada 1993 roku pełnił funkcję szefa Agencji Rynku Rolnego, gdzie pracował do 9 lutego 1998 roku. Następnie, od 1 stycznia do 14 października 1999 roku, zasiadał w zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego.
W 2001 roku Gutowski postanowił spróbować swoich sił w polityce na wyższym szczeblu, kandydując do Senatu w okręgu nr 33, gdzie ostatecznie zajął 6. miejsce spośród 9 kandydatów. Na przełomie października i listopada 2001 roku, z rekomendacji PSL, objął funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na tym stanowisku był m.in. współautorem ustawy o biopaliwach.
Niestety, jego kadencja na stanowisku wiceministra zakończyła się 3 marca 2003 roku, kiedy to PSL opuściło koalicję rządzącą. W uznaniu za jego dotychczasowe osiągnięcia w pracy społecznej, w 1998 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.
Oceń: Kazimierz Gutowski