Piotr Marek Polmański, urodzony 18 sierpnia 1954 roku w Lidzbarku, to znany polski polityk. Jego kariera obejmuje pełnienie funkcji posła na Sejm w trzech kadencjach: X, I oraz II, co ukazuje jego długotrwałe zaangażowanie w życie polityczne kraju.
Życiorys
W 1975 roku Piotr Polmański zakończył edukację w Policealnym Studium Ekonomicznym. Jego pierwsze kroki zawodowe prowadziły do Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bytomiu oraz Kopalni Węgla Kamiennego Andaluzja w Piekarach Śląskich, gdzie pracował do 1989 roku. W 1980 roku zaangażował się w organizację strajku w tej kopalni oraz wstąpił do „Solidarności”. W wyniku swoich działań został skazany na 3 miesiące pozbawienia wolności za organizację kolejnego strajku, co miało miejsce 17 grudnia 1981 roku.
Po opuszczeniu więzienia, Piotr Polmański podjął współpracę z opozycją antykomunistyczną, przyczyniając się do wydawania undergroundowego pisma „Nasze sprawy”. W 1989 roku brał aktywny udział w obradach Okrągłego Stołu, w szczególności w podzespole ds. górnictwa.
W tym samym roku Polmański został posłem na Sejm kontraktowy reprezentując Komitet Obywatelski z okręgu bytomskiego. W 1991 roku, z ramienia Unii Demokratycznej, uzyskał ponowną nominację na posła w okręgu katowickim. Po nieudanej próbie reelekcji w 1993 roku, w 1994, po zjednoczeniu Unii Demokratycznej z Kongresem Liberalno-Demokratycznym, stał się członkiem Unii Wolności. W listopadzie tego samego roku objął mandat poselski po zmarłej Marii Trzcińskiej-Fajfrowskiej.
Po pewnym czasie przeszedł do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, a w 1997 roku ubiegał się o mandat w parlamencie z listy Akcji Wyborczej Solidarność, jednak bez powodzenia. Po zakończeniu kariery politycznej, Polmański pracował w różnych przedsiębiorstwach, a od 2004 roku był zatrudniony w Spółce Mieszkaniowej „Kleofas” w Katowicach. W 2003 roku dołączył do Platformy Obywatelskiej, co stanowiło kolejny etap w jego życiu zawodowym.
Odznaczenia
W roku 2011, Piotr Polmański został uhonorowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Odznaczenie to było przyznane za jego wybitne zasługi w działaniach na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. W szczególności wyróżniono także jego dwóch braci, Eugeniusza i Leszka, którzy byli aktywni w działalności opozycyjnej.
W rezultacie, wszyscy trzej otrzymali Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei w roku 2015 Piotr Polmański został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.
Przypisy
- M.P. z 2016 r. poz. 127
- M.P. z 2012 r. poz. 282
Oceń: Piotr Polmański