UWAGA! Dołącz do nowej grupy Lidzbark - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Tadeusz Skolimowski


Tadeusz Skolimowski to postać, która zapisała się w historii polskiego wychowania fizycznego. Urodził się 7 lutego 1938 roku w Lidzbarku, gdzie rozpoczęła się jego pasjonująca przygoda związana z edukacją i sportem. Po długim i pełnym sukcesów życiu, odszedł 12 września 2019 roku w Wrocławiu.

Był on nie tylko nauczycielem akademickim, ale również autorytetem w swojej dziedzinie, wzbogacając programy nauczania o innowacyjne metody w wychowaniu fizycznym. Jego wkład w rozwój tej dyscypliny oraz kształcenie młodych pasjonatów sportu pozostaje niezatarte.

Życiorys

Urodziny Tadeusza Skolimowskiego miały miejsce w 1938 roku w Lidzbarku. Po ukończeniu studiów w 1964 roku w zakresie wychowania fizycznego, z naciskiem na rehabilitację ruchową, na Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, jego kariera nabrała znaczenia. W 1973 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Wychowania Fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, pod tytułem „Analiza biomechaniczna postawy stojącej chorych na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa”. Habilitację uzyskał w 1992 roku, a profesurę w 2000 roku.

W latach 1968–2019 pełnił szereg kluczowych ról, w tym między innymi kierownictwo Zakładu Teorii i Metodyki Kinezyterapii w 1977 roku oraz Katedry Kinezyterapii w 1999 roku. Dodatkowo był dziekanem Wydziału Fizjoterapii od 1999 do 2005 roku i prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą w latach 2005-2008. W swoich wcześniejszych latach, w latach 1964–1975, pracował w Klinice Ortopedycznej Akademii Medycznej we Wrocławiu, a od 1977 roku pełnił funkcję kierownika Działu Fizjoterapii w Specjalistycznym Rehabilitacyjnym ZOZ we Wrocławiu.

Jego prace koncentrowały się na opracowywaniu metod pomiarowych dotyczących czynnościowych parametrów narządu ruchu. Skolimowski zajmował się także diagnostyką i terapią nieprawidłowości związanych z postawą ciała oraz skutecznością fizjoterapii w kontekście leczenia schorzeń narządu ruchu. Dodatkowo działał jako redaktor kwartalnika Fizjoterapia, a jego zaangażowanie w Polskie Towarzystwo Fizjoterapii obejmowało zarówno oddział wrocławski, jak i zarząd krajowy. Uczestniczył również w Sekcji Wychowania Fizycznego Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz w Komisji Inżynierii Rehabilitacyjnej Komitetu Rehabilitacji i Adaptacji Społecznej Polskiej Akademii Nauk.

W uznaniu swoich osiągnięć był odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1985 roku. Tadeusz Skolimowski zmarł w 2019 roku i został pochowany na Cmentarzu Świętej Rodziny we Wrocławiu.

Przypisy

  1. Tadeusz Skolimowski - dane o grobie [online], mogily.pl [dostęp 11.11.2023 r.]
  2. a b c d Tablica pamiątkowa - prof. Tadeusz Skolimowski [online], Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu [dostęp 15.12.2021 r.]
  3. Tadeusz Skolimowski

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Robert Klimek | Jan Gorczyczewski

Oceń: Tadeusz Skolimowski

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:13