W minionym roku policjanci pionu ekonomicznego intensywnie pracowali nad zwalczaniem przestępczości gospodarczej w Polsce. W ciągu 2024 roku wszczęto znaczną ilość postępowań przygotowawczych, które przyczyniły się do stwierdzenia licznych przestępstw. Realizowane działania przyniosły wymierne efekty, w tym znaczący wzrost wartości zabezpieczonego mienia oraz odzyskanego majątku. Policja przekazała również informacje o wysokim procencie udaremnionych przestępstw korupcyjnych.
W ubiegłym roku wszczęto 135 861 postępowań przygotowawczych o charakterze ekonomicznym, co stanowi wzrost o ponad 4 800 spraw w porównaniu do roku 2023. Przestępstwa gospodarcze, ze względu na swoje konsekwencje, znacząco wpływały na straty w mieniu Skarbu Państwa. Policja, starając się zminimalizować te straty, skupiła swoje działania na zabezpieczaniu mienia u podejrzanych, co przyniosło rekordowe efekty. Wartość zabezpieczonych przedmiotów w 2024 roku wyniosła ponad 3 miliardy złotych, co oznacza wzrost o 24% w porównaniu do roku wcześniejszego.
Policja odnotowała także sukcesy w obszarze zwalczania korupcji, z ponad 91% zerwanych tego typu przestępstw. Współpraca z różnymi instytucjami oraz organizacjami społecznymi była kluczowa w przeciwdziałaniu temu procederowi. Policjanci przeprowadzili szkolenia dla 1 500 pracowników instytucji państwowych, co miało na celu zwiększenie efektywności działań w obszarze zwalczania korupcji. Dodatkowo, w ramach międzynarodowej współpracy, policjanci uczestniczyli w projekcie, który miał na celu eliminację korupcji w Mołdawii, wzmacniając tym samym międzynarodowe więzi w walce z przestępczością.
Źródło: Policja Lidzbark
Oceń: Walka z przestępczością gospodarczą w 2024 roku: Wyniki działań policji
Zobacz Także